• Bishops Gate Golf Academy Sponsor of the Optimist International Junior Golf Championships
  • Greg Norman Champions Golf Academy Sponsor of the Optimist International Junior Golf Championships
  • Optimist International Junior Golf ChampionshipsJuly 20-August 4, 2016 | PGA National Resort & Spa (Palm Beach Gardens, FL)
  • Optimist International Tournament of Champions November 5-6, 2016 | PGA National Resort & Spa (Palm Beach Gardens, FL)
  • Palm Beach County Sports Commission Sponsor of the Optimist International Junior Golf Championships
  • SEI Communications Sponsor of the Optimist International Junior Golf Championships
  • Prize Possessions Sponsor of the Optimist International Junior Golf Championships
  • Arnold Palmer Golf Management Sponsor of the Optimist International Junior Golf Championships
  • Under Armour Sponsor of the Optimist International Junior Golf Championships
Optimist Junior Golf 1 Optimist Junior Golf 2 Optimist Junior Golf 3 Optimist Junior Golf 4 Optimist Junior Golf 5 Optimist Junior Golf 6 Optimist Junior Golf 7 Optimist Junior Golf 8 Optimist Junior Golf 8



Past Champions of the Optimist International Tournament of Champions

2015

Boys 16-18: Sachin Kumar - Valsayn North (Trinidad and Tobago)

Boys 14-15: Grant Herrenbruck - Salina, Kansas (USA)

Boys 11-13: Nicklas Staub - Boyton Beach, Florida (USA)

Girls 14-18: Micheala Williams - Athens, Alabama

Girls 11-13: Yae Eun Kim - Villa Olga (Dominican Republic)


For overall results, click here.

2014

Boys 16-18: Charlie Kennerly - Jupiter, Florida (USA)

Boys 14-15: Grant Herrenbruck - Salina, Kansas (USA)

Boys 11-13: Akshay Bhatia - Wake Forest, North Carolina (USA)

Girls 14-18: Luiza Altmann - Brazil

Girls 11-13: Alexa Pano - Lake Worth, Florida (USA)


For overall results, click here.

2013

Boys 16-18: Camilo Mexsen - Howey in the Hills, Florida (USA)

Boys 14-15: Tadeas Tetak - Limbaugh (Slovakia)

Boys 11-13: Daniel Trasvina - Morelia (Mexico)

Girls 14-18: Laura Sojo - Barranquilla (Colombia)

Girls 11-13: Annie Kim - Winter Gardens, Florida (USA)


For overall results, click here.

2012

Boys 16-18: Claudio Correa - Santiago (Chile)

Boys 14-15: Luis Garza - Leon (Mexico)

Girls 14-18: Karen Arimoto - Kyoto (Japan)

For overall results, click here.

2011
Boys 16-18: Johan Werge - San Luis Potosi (Mexico)
Boys 14-15: Ivan Camilo Ramirez - Bucaramanga (Colombia)
Girls 14-18: Viviana Vazquez - Santiago Nuevo Leon (Mexico)

For overall results, click here.

2010

Boys 16-18: Harrison Winger - Orlando, FL (USA)

Boys 14-15: Evan Deroche - Key West, FL (USA)

Girls 14-18: Giovana Maymon - Huixquilucan (Mexico)

For overall results, click here.

2009
Boys 16-18: Jason Roets – Johannesburg (South Africa)
Boys 14-15: Clancy Waugh – North Palm Beach, FL (USA)
Girls 14-18: Nicole Quinn – Windermere, FL (USA)

For overall results, click here.

2008
Boys 16-18: Andrew Cho – Howey-in-the-Hills, FL (USA)
Boys 14-15: Quinlan Prchal – Glenview, IL (USA)
Girls 14-18: Annie Park – Levittown, NY (USA)
Girls 13 & Under: Katelyn Kennedy – Ft. Lauderdale, FL (USA)

For overall results, click here.

2007
Boys 16-18: Micah Jacobsen – Fernandina Beach, FL (USA)
Boys 14-15: Shun Yat Hak – Lake Mary, FL (USA)
Girls 14-18: Luz Alejandra Cangrejo – Bogotá (Colombia)

For overall results, click here.

2006
Boys 16-18: Nathan Sutherland – Wyomissing, PA (USA)
Boys 14-15: Mateusz Jedrzejczyk – West Palm Beach, FL (Poland)
Girls 14-18: Maria Ronderos – Bradenton, FL (USA)

For overall results, click here.

2005
Boys 16-18: Carl Santos-Ocampo – Naples, FL (USA)
Boys 14-15: Carson Weinand – Naples, FL (USA)
Girls 14-18: Jaclyn Sweeney – Bradenton, FL (USA)

For overall results, click here.