New Clubs Built in 2013-14


OCTOBER 2013

Club Name District Sponsor Club(s) Charter Date Builder(s) of Excellence
The Dojo-Strathroy, ON Southwestern Ontario Kerwood-Adelaide-Metcalfe, ON
Caradoc, ON
10/1/2013 Cheryl Bolton
David Bolton
Greg Kustermans
         
Dream Builders of Elkins Park, PA Atlantic Central Willow Grove-East Montco, PA
Cheyney University, PA
10/21/2013 Lola Elaine Cumbo
Arthur Wright Sr.
Thaddeus Smith Jr.
Tiphanie Harris

NOVEMBER 2013

Club Name District Sponsor Club(s) Charter Date Builder(s) of Excellence
Optimist International Ghana Associate Clubs   11/17/2013  
         
Marion County-Jefferson, TX North Texas Noon-Marshall Inc., TX
Grand Prairie, TX
11/19/2013 Jay Morgan
Carl Rhodes
Charles Dixon
Le Ila Dixon
         
Four Towns, FL North Florida Altamonte Springs-South Seminole, FL
Cocoa Beach, FL
11/19/2013 Martha Ritter
Michael Duffy
Robert Bevis
George Campbell
         
Freeman Youth Services, ON Southwestern Ontario Ausable-Port Franks, ON
London-Carling Heights, ON
11/22/2013 Tracy Huxley
Ron Huxley
Robert Keir
Maidy Keir
         
East Fort Bend County, TX South Texas Fort Sam Houston, TX
Sam Houston State University, TX
11/24/2013 Fay Hopkins
Irvin Williams
Joe Smith
Jesse Cantu


DECEMBER 2013

Club Name District Sponsor Club(s) Charter Date Builder(s) of Excellence
Waldorf College, IA Iowa Urbandale, IA 12/7/2013 James Boyd
         
Woodstock, ON Midwestern Ontario Burford District, ON
Norwich, ON
12/16/2013 Laura Barker
         
Midland, MI Michigan Bay City, MI
Central Macomb, MI
12/17/2013 Karen Monville
Dana Monville
         
Wolf River Area, WI Wisconsin North-Upper Michigan Sheboygan, WI
Two Rivers, WI
12/18/2013

Mark Miller
Mark Sprangers
Gregory Goodchild
Ann Sheahan




JANUARY 2014

Club Name District Sponsor Club(s) Charter Date Builder(s) of Excellence
Madison Green Golf Course, FL South Florida Bonita Springs, FL
North Miami Beach-Ives Estates, FL
1/8/2014 Joe W. Norris
Steve Corbin
Mitch Goldman




FEBRUARY 2014

Club Name District Sponsor Club(s) Charter Date Builder(s) of Excellence
KUPSYA Agents of Millennium Progress, MI Michigan

West Bloomfield, MI
Every Second Counts - Waterford, MI

2/15/2014 Bob Schiller
Debbie Berry
         
Educators Club of
Rock Hill, SC
South Carolina Clover, SC 2/25/2014 Corrie Holiday
Ashby Skinnell



MARCH 2014

Club Name District Sponsor Club(s) Charter Date Builder(s) of Excellence
Delta Alpha Theta, BC Pacific Northwest Delta Alpha Theta-Windsor, ON
Windsor-Riverside, ON
3/5/2014 Shaelyn Fritsch
Sarah Logan
Marlene Phillips
Dwight Phillips
         
Windsor Feminist Theatre, ON Southwestern Ontario

Essex, ON
Windsor-Riverside, ON

3/10/2014 Sandra Larivee
Marlene Phillips
         
Iowa State University Optimist Club, IA Iowa

Urbandale, IA
Wayne-Corydon, IA

3/13/2014 James Boyd
James Rhodes
David Mason
Patricia Mason
         
Orange County, NC North Carolina East Chapel Hill, NC 3/25/2014 Patricia Verne
Robert Verne

 


APRIL 2014

Club Name District Sponsor Club(s) Charter Date Builder(s) of Excellence
Bluegrass, KY Kentucky-West Virginia

Russellville-Logan County, KY
Fern Creek, KY

4/11/2014 Edwin Smith
Jean Glore
Justin Ennis
Tom Bolls
         
Rio Grande, TX New Mexico-West Texas El Paso-Westside, TX
El Paso-Alta Vista, TX
4/23/2014 Charlie Ramirez
Joe Lujan
Fabiola Candelaria
Jack Sturgis

 


MAY 2014

Club Name District Sponsor Club(s) Charter Date Builder(s) of Excellence
Collin County, TX North Texas

Fort Worth-Breakfast East, TX
Verden, OK

5/1/2014 Patsy Garner
Diane Clark
Margaret Davis
Joe Davis
         
L'Orée Du Bois, QC Quebec West Terrebonne, QC 
Val David-Val Morin, QC
5/1/2014 Pierrette Ricard
Alain Gailloux
         
Galilee Community, PA Atlantic Central Lower Montco, PA
Media-Rose Tree, PA
5/5/2014 Robert Collier Sr.
Maxcine Collier
Eugene Riordan III
Delores Wright
         
Sakakawea Area, ND Dakotas-Manitoba-Minnesota Bismarck, ND
Minot, ND
5/19/2014 Tom Miller
Allan Hanson
Evelyn Klimpel
         
Future Impact Youth Athletic, FL South Florida Miami Lakes, FL 5/23/2014 Mitch Goldman

 


JUNE 2014

Club Name District Sponsor Club(s) Charter Date Builder(s) of Excellence
Fraser, MI Michigan

Roseville, MI
Central Macomb, MI

6/5/2014 Michelle Kauffold
Margaret Rollinger
Dan Kardasz
Fred Lyon
         
Between the Bridges, FL North Florida Panama City-Beaches, FL 6/20/2014 Bernie Schmertmann
Michael Callidonna
         
Marshall Area, MN Dakotas-Manitoba-Minnesota

New Ulm, MN
Sioux Falls Morning, SD

6/24/2014 Donald Clauson
Susan Fix
John Dyvig
         
Lincoln Sports Complex, NE Nebraska Lincoln-Lincoln West, NE 6/30/2014 Ardis Moody

 


JULY 2014

Club Name District Sponsor Club(s) Charter Date Builder(s) of Excellence
Optimist Connect Club of Bonita, CA California South

Imperial Valley-Sunrise, CA
S.U.C.C.E.S.S. of San Diego, CA

7/2/2014 Alvin Vinson
Alma Vinson
Linda Meyers
George Langhorst
         
Miami Dade Youth, FL South Florida Miami-South Kendall, FL 7/2/2014 Michael Goldman


AUGUST 2014

Club Name District Sponsor Club(s) Charter Date Builder(s) of Excellence
Ya Ya Sisterhood Club, GA Georgia

Newton-Rockdale, GA
University-Athens, GA

8/16/2014 Anita Still
Joey Richardson
Sandy Tucker-Mackay
Kathy Forster
         

 

2012-13 New Clubs


 

Optimist International © 2014
All rights reserved

English | Français Optimist E-Mail | Optimist Leaders | OI Foundation|
Canadian Children’s Optimist Foundation | Site Map