2013 Tournament of Champions

List of Accepted Golfers


Below is a list of golfers who have been accepted into the 2013 Tournament of Champions.

BOYS 11-13
Name City (Country)
Grad Year
Gray Albright Ocala, FL (USA) 2020
Miles Albright Ocala, FL (USA) 2018
Luke Chin                                    (Jamaica) 2017
Bumin Choi                                 (South Korea) 2019
Hudson Dubinski Colombia, MO (USA) 2018
Luke Gifford                               Boca Raton FL (USA)                         2018
Aaron Kuznik                         Brooklyn Park, MN (USA)    2020
Matt Lashinger                    Palm Beach Garden, FL (USA)                2018
Christopher Lee                Loxahatchee, FL (USA)         2020
Felipe Ribadeneira                            (Ecuador)                             2020
Stewart Slayden                      Ponte Vedra Beach, FL (USA)            2020
Daniel Trasvina (Mexico) 2018
   
BOYS 14-15
Name City (Country)
Grad Year
Michael Adler                        Winnetka IL (USA)                              2017
Thomas Allkins (Canada) 2017
Tyler Carlson                          Bradenton, FL (USA)             2017
Christian Chapman Victor, NY (USA) 2017
Josef Dransfeld Huntington, WV (USA) 2018
Maxwell Ferrari                          Framingham, MA (USA)                        2016
Manuel Girona (Spain) 2017
Jake Holt                              West Palm Beach, FL           2016
Martin Jaramillo              (Colombia) 2017
Drake Jefferson Ontario (Canada) 2016
Tanvir Kahlon                    (India) 2016
Andrew Kozan Palm Beach Gardens, FL (USA)      2017
Sachin Kumar             (Trinidad and Tobago)           2017
Anson Kuznik        Brooklyn Park, MN ((USA)   2016
Chris Lane                                   Great Falls, VA (USA)                         2016
Gil Lanoue                                  Belle River, ON (Canada)                   2015
James McHugh Port St. Lucie, FL(USA) 2016
Nate Menon                                   Wyomissing, PA (USA)       2017
Scott Mitchell Windemere, FL (USA) 2016
Logan Othmer West Palm Beach, FL (USA) 2018
Jack Parker     Columbia, MO (USA)                        2017
Carlos Riascos (Colombia) 2016
Taiga Seki (Japan) 2016
Spenser Slayden                     Ponte Vedra Beach, FL (USA)            2017
Paul Stankey Eden Prairie, MN (USA) 2017
Tadeas Tetak                          (Slovakia)                               2018
Chi Quan (Anthony) Truong  (Vietnam) 2016
Brandon Wang                        Bradenton, FL (USA)             2017
Patrick Wu                              (Taiwan)                                               2017
Acey Yanagishita Honolulu, Hawaii, (USA) 2017
   
BOYS 16-18
Name City (Country)
Grad Year
Yavuz  Akman            Bradenton, FL (USA)             2014
Andres Arango                 (Ecuador) 2014
Carlos Ardila             (Colombia) 2012
Rafael Barnoya            (Guatemala)                               2014
Jake Bauer  Portsmouth, RI (USA) 2014
Kyle Berkshire Crofton, MD (USA) 2015
Alberto Bianco (Italy) 2014
Christian Bosso Pensacola, FL (USA) 2014
Santiago Bouyra British Columbia (Canada) 2014
Bryce Burke (South Africa) 2015
Remec Carlson                       Bradenton, FL (USA)                           2014
Thomas (Tommy) Clark                   Edina MN (USA)                 2015
Addison Coll                            Arlington, VA (USA)             2013
Andrew Collins                           Dallas, TX (USA)                                2015
Luis Rodrigo Cordova (Mexico) 2015
Claudio Correa                       (Chile) 2014
Trace Crowe                 Bluffton, SC (USA)                   2015
Gary Daoust                         (Belgium) 2014
Robert Diforio            White Plains, NY (USA)        2015
Blake DiPaola                             Long Valley, NJ (USA)                        2015
Vincent Dylastra (Singapore) 2014
Alvaro Escalada           (Spain) 2015
Nicolas Fasoli (Italy) 2014
Ryoto Furuya                  Wesley Chapel FL (USA)                     2016
Luis Garza (Mexico) 2016
Joseph Genova                        (Canada)                                 2014
Carlos Gonzalez                  (Mexico) 2015
Riley Goss                                   Toronto, ON (Canada)                         2013
Jalen Heald                        Topeka, KS (USA)              2015
Felipe Hsu                           (Brazil) 2015
Michael Immekus                              Greendale, WI (USA)  2016
Daniel Jaramillo               (Canada) 2014
Saravit Kerdsinchai           (Thailand) 2014
Hoyeong Kim                     (South Korea) 2014
Justin Kim                                         Winter Garden FL (USA)    2016
Marco Lahmar             (France) 2016
Steven LaMay                             Parkland FL (USA)                              2014
Alex Lee                     (South Korea) 2015
Tiger Lee                             (Hong Kong)                         2015
Jacob Lehman                   Guelph, ON (Canada)       2014
Kashiro Leng          (Japan) 2014
Tzu Wei Lin                        (Taiwan) 2014
Manuel Londono Bogota (Colombia) 2015
Hamilton Long                West Palm Beach FL (USA)                 2016
Santiago Lopez (Mexico)         2014
Santiago Lopez (Mexico)         2016
Dylan MacQueen                    Woodstock, ON (Canada)                    2014
Camilo Mexsen                (Mexico) 2016
Cole Nead Ontario (Canada) 2013
Bryson Nimmer                           Bluffton SC  (USA)    2015
Toks Pedro             (Nigeria) 2014
Daniel Pico                          (Colombia) 2014
Max Redetzke                             Lakeville, MN (USA)                              2015
Salvador Rocha      Mexico City (Mexico) 2015
Priyanshu Singh     (India) 2014
Kevin Slayden, Jr.                  Ponte Vedra Beach, FL (USA)            2015
Lucas Stewart (England) 2015
Ryan Stoll                            (Swaziland)                                              2014
Manuel Torres                  (Venezuela) 2014
   
GIRLS 11-13
Name City (Country)
Grad Year
Rachel Carlson                       Bradenton, FL (USA)             2021
Anika Dy Traverse City, MI (USA)                         2019
Agustina Gomez Cisterna (Argentina) 2019
Daniela Gonzalez       Bogota (Colombia)     2018
Sophie Guo                        (China) 2019
Ayanna Habeel           Decatur, GA (USA)    2019
Annie Kim (Korea) 2018
Lauren Miller Niceville, FL (USA) 2019
Kanyanat Saithip              (Thailand) 2017
Lauren Thibodeau           Hampstead NH (USA)                           2018
   
GIRLS 14-18
Name City (Country)
Grad Year
Luiza Altmann                        (Brazil) 2016
Carolina Andrade             (Colombia) 2017
Karen Arimoto (Japan) 2015
Maria Balcazar (Mexico) 2016
Jacqueline Bendrick         Bradenton, FL (USA)         2014
Annika Bovender                 Mount Pleasant, SC (USA)                       2015
Jenny Buchanan                Albany, NY (USA)              2015
Haley Carr Waldorf, MD (USA) 2015
Daniella Castaneda (Colombia) 2014
Gabriela Coello (Venezuela) 2016
Zoe Collins             (United Kingdom)                  2015
Gabrielle Correia              Central Valley, NY (USA) 2016
Nicolette Donovan          Ponte Vedra Beach, FL (USA)              2015
Maite Erana                                       (Mexico) 2015
Dree Fausnaugh          Orlando, FL (USA)      2015
Ariadna Fonseca (Venezuela) 2016
Diana Gonzalez          (Colombia) 2014
Maho Hayakawa              (Japan) 2014
Anika Hitt                         Mequion, WI (USA)                  2015
Carley Hopton          Madison, NJ (USA)                2015
Mary Janiga Wellington, FL (USA) 2015
Kaeli Jones Sumterville, FL  (USA) 2014
Yuka Kajiki                         (Japan) 2014
Paulina Camacho Lara (Mexico) 2014
Estefania Morales                       (Venezuela)                                          2014
Isi Quevedo            (Chile) 2015
Sara Riascos               Bogota (Colombia)     2014
María José Rojas Ulloa       (Colombia)                            2017
Laura Sojo                  (Colombia)     2014
Melanie Talbott                                Woodstock, GA (USA)       2015
Jacqueline Twitty              Chapin, SC (USA)               2015
Anita Uwadia         (Nigeria)                                 2016
Viviana Vazquez (Mexico) 2015
Diana Camila Velez Vega Alta (Puerto Rico) 2016
Susana Vik                              (Norway) 2017
Kiley Walsh                            Mount Prospect, IL (USA)                   2014
Elizabeth “Lizzie” Win      Sylvania, OH (USA)           2016
Qingyi Symba Xu                                               (China) 2017

 


The Optimist International Tournament of Champions is nationally ranked by the Junior Golf Scoreboard and Golfweek and is included in the AJGA Performance Based Entry process.





Admin Logon

Copyright © 2014
Optimist International
All rights reserved.
Share |

      English       Site Map